Oprócz naturalnej funkcji transportowej samochody dostawcze i ciężarowe znajdują zastosowanie dla wielu zadań specjalnych związanych z przewożeniem ładunków i osób. Wymaga to zamontowania w nich urządzeń przystosowujących je do spełniania tych zadań. W jakich dziedzinach mogą one być wykorzystywane?
Służba zdrowia wykorzystuje przerobione na karetki samochody dostawcze do transportu pacjentów. Wyposażenie jakie jest na ich wyposażeniu przypomina czasem polowy szpital. Specjalne szyny służą do szybkiego załadunku i rozładunku noszy. Dodatkowo na wyposażeniu tych pojazdów jest sprzęt medyczny ratujący i podtrzymujący życie.
Straż pożarna wykorzystuje samochody ciężarowe jako mobilne stanowiska gaśnicze. Pożary często wybuchają w miejscach trudno dostępnych, dlatego samochody te mają zwiększoną moc pozwalającą przejechać w trudnych warunkach terenowych. Na wyposażeniu znajduje się sprzęt gaśniczy oraz pompy przeciwpożarowe, agregaty prądotwórcze i piły łańcuchowe pozwalające radzić sobie w nieprzewidywalnych warunkach.
Samochody ciężarowe znajdują wiele zastosowań w budownictwie. Klasycznym przykładem jest wywrotka, lecz zamontowany na podwoziu samochodu ciężarowego sprzęt budowlany może być wykorzystywany na więcej sposobów. Przykładowo: betoniarka, dźwig, pompa do betonu, podnośnik.
Samochody dostawcze i ciężarowe służą również jako mobilne chłodnie w transporcie chłodniczym. Konieczność zapewnienia nieprzerwanego łańcucha chłodniczego wymaga utrzymania stałej temperatury transportowanych produktów. Samochody te cechują się izolowaną przestrzenią ładunkową oraz zamontowanymi agregatami chłodniczymi.
Także wojsko dostosowuje będące na jego wyposażeniu samochody ciężarowe na wiele sposobów. Jako przykłady można wymienić mobilne stanowisko dowodzenia, pojazdy zabezpieczenia chemicznego czy z bardziej militarnych przykładów przewóz pocisków rakietowych.
To tylko niektóre z możliwych specjalizacji, do których przystosowywane są samochody ciężarowe i dostawcze.