Transport samochodowy, a już w szczególności transport substancji niebezpiecznych jest dość precyzyjnie uregulowany przez akty prawne obowiązujące w Polsce. Odpowiednie regulacje nie dopuszczają do obsługi urządzeń mających styczność z takimi substancjami pracowników nie wykwalifikowanych do ich obsługi (jak np. opróżnianie i napełnianie zbiorników transportowych), których umiejętności i wiedza nie były sprawdzone przez Transportowy Dozór Techniczny. Sprawdzenie takie następuje na drodze egzaminu w oddziale TDT zgodnie z zapisami Rozporządzenia Gospodarki z dnia 18 lipca 2001 r. w sprawie trybu sprawdzania kwalifikacji wymaganych przy obsłudze i konserwacji urządzeń technicznych (Dziennik Ustaw Nr 79, poz. 849 z późniejszymi zmianami).
Także w przypadku wykonywania usług transportowych polegających na zarobkowym przewozie osób lub rzeczy konieczne jest złożenie państwowego egzaminu sprawdzającego kompetencje zawodowe przewoźnika, które potwierdzane są odpowiednim certyfikatem.
Pracowników oddelegowanych do pełnienia zadań, których wykonywanie wiąże się ze zdaniem egzaminów państwowych należy doszkolić aby z powodzeniem te egzaminy złożyli. W tym celu najlepiej jest wysłać ich na kursy doszkalające, których celem jest omówienie zagadnień występujących na tych egzaminach. Osoby przygotowane przez trenera z większym prawdopodobieństwem zdają egzamin państwowy za pierwszym podejściem niż tacy, którzy przygotowują się do niego samodzielnie.
Regulacje prawne dla firm transportowych
Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.