Funkcje tarczy sprzęgła

Tarcza sprzęgła to nie tylko pewien z zasadniczych, lecz także chyba najistotniejszych komponentów w naszym sprzęgle, a jej rola to wszak nic innego jak przekazanie napędu samochodu.

Tarcze sprzęgła produkuje się z przedniej jakości półproduktów oraz tworzyw, na które składają się piasty, jakie znajdują się w wielowypuście wałka sprzęgłowego, analogicznie jak okładziny cierne jakie są ich składnikiem. Posłannictwem tarczy sprzęgła jest przemieszczenie napędu z wału korbowego prosto na wałek sprzęgłowy skrzyni biegów, co gwarantuje opór tarcia powstającego w rezultacie docisku indywidualnych elementów.

Tarcze sprzęgła zaopatrzone są w tzw. tłumiki drgań skrętnych jakie formalnie ograniczają jakiekolwiek wibracje podczas skrętów oraz samej jazdy, a które są stosunkowo problematyczne w kontekście użytkowania samochodu.

Wszystkie tarcze sprzęgła podciągają się do komponentów o cechach typowo ciernych. Zbudowane są na bazie włókna szklanego oraz węglowego i wielu dodatkowych substancji organicznych, co daje im wytrzymałość oraz trwałość podczas ich długookresowej eksploatacji.

Główne i najistotniejsze argumenty oraz atuty wskazujące za skorzystaniem z tarcz sprzęgła to:

  • Funkcjonalne oraz komfortowe przeniesienie momentu obrotowego
  • Brak zastosowania azbestu
  • Długi okres ich użytkowania
  • Wydajne jak również skuteczne niwelowanie wszelkich drgań
  • Całościowa protekcja przed jakimkolwiek przeciążeniem
  • Poziom jakość OE

Sprzęgła dostępne są dziś w wielu formach, od tych odpowiadających jedynie za amortyzowanie drgań, przez wielostopniowy system tłumienia i korygujących, czy kończąc na sztywnych tarczach.

Tarcze sprzęgła to także pewność utrzymania współczynnika tarcia na jednym odpowiednim do tego pułapie, w momencie przeniesienia momentu obrotowego, przez co wypełniają one wszelkie kryteria oraz standardy pod względem czysto ekologicznym. Przeto niech nie zdumiewa fakt, że tarcze sprzęgła cieszą się szerokim wykorzystaniem, równocześnie za ich użyciem oraz eksploatacją przemawia wiele rozmaitych argumentów.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.